31 Temmuz 2012 Salı

Açık Öğretim Ortaokulu'nun Öğretim Sistemi

Öğretim Sistemi

Açık Öğretim Ortaokulu'nun öğretim sistemi, örgün ilköğretim okullarında yürütülen öğretim programlarıyla aynı olup, programın uygulama şekli uzaktan eğitim teknikleri ile olmaktadır.

Açık Öğretim Ortaokulu'nda bir öğretim yılı üç dönemden oluşur ve her dönem sonunda “Dönem Sonu Sınavı” yapılır. Dönem sonunda sınavına girilen derslerden alınan puanlar, yıl sonu başarı puanını belirler. Sınav puanına göre, 45 ve üzeri alınan puan o dersin başarılmış olduğunu gösterir. Altıncı sınıfa yeni başlayan bir öğrenci en az üç dönem sınava girebilir. Ara sınıftan gelenler ise intibak işlemi sonucuna göre sınava gireceği sayı azalabilir. Sınav sonucunda sınıf ve ders geçme kriterlerini yerine getiren öğrenci, Açık Öğretim Ortaokulu'ndan mezun olur.

Zorunlu öğrenim çağında olup tutuklu, hükümlü, bedensel engelli, özel eğitim gerektirenler ile bir yıldan fazla süreli kamu göreviyle yurt dışında görevlendirilen anne, baba veya vasisi ile birlikte bulunduğunu belgelendiren öğrenciler, öğretim yılı içindeki sınav dönemlerinde yalnız bir sınıfın derslerinden sınava katılabilirler. Bunlardan 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununun üçüncü maddesine göre öğrenim çağı dışına çıkanlara bu maddenin ikinci fıkrası hükmünce işlem yapılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder