31 Temmuz 2012 Salı

Açık Öğretim Ortaokulu Sınıf Geçme ve Mezuniyet Nasıl Olur?

Sınıf Geçme ve Mezuniyet
Açık Öğretim Ortaokulu yönetmeliği 16.03.2009 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmelik gereği bir öğretim yılında I. dönem, II. dönem ve III. dönem sınavı olmak üzere üç ayrı dönemde sınav yapılmaktadır. Öğrencilerimiz dönem sınavlarında sınıf geçme kriterlerini yerine getirdikleri takdirde bir yılda ilköğretimlerini tamamlayabilmektedirler. Açık Öğretim Ortaokulu'nda her dönem sınav sonucunda alınan puan o döneme ait "Yıl Sonu Başarı Puanı" olarak hesaplanır. Dönem sonunda öğrenci iki şekilde sınıf geçer veya mezun olur.

Doğrudan Geçme
Dönem sınavlarında bulunduğu sınıfa ait bütün derslerden başarılı olan öğrenciler bir üst sınıfa geçmeye veya mezun olmaya hak kazanırlar.

Ortalama İle Geçme
Türkçe dersinden başarılı olmak şartıyla en fazla iki dersten başarısız olduğu halde, derslerin yıl sonu başarı puanlarının ortalaması en az 50,00 olanlar doğrudan bir üst sınıfa geçerler veya mezun olurlar. Yıl sonu başarı puanlarının ortalaması 50,00 veya yukarı olan öğrencilerin başarısız olduğu en fazla iki ders "Ortalama ile Geçti" sayılır. Ortalama işleminden yararlanmak için derslerin sınavlarına Açık Öğretim Ortaokulu'nda en az bir kez katılmış olması gerekir. Ortalama ile geçme puanını hesaplamak için Tıklayınız...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder